Реглаж
Разполагаме с 3D реглажен стенд от най-ново поколение, който гарантира на нашите клиенти крайна прецизност и качество. Гаранция 6 месеца с включен подарък – преглед на ходова част и спирачна система!
Обади се за информация или час: 📞 0896828772
За повече информация относно различните видове реглаж на ходовата част и типовете сходимост при леките автомобили, джипове и лекотоварни, Ви препоръчваме да се свържете директно с нас за цени чрез конктактите в сайта ни, които ще намерите тук: КОНТАКТИ
Бъдете сигурни, че с радост ще ви дадем съвет и консултация по телефон или мейл относно цена на услугата, ако имате проблем или въпрос свързан с вашият автомобил.
Допълнителна информация:
Кога
Реглаж на преден или заден мост може да се наложи след ремонти по ходова част или подмяна на елементи от окачването, след катастрофа и тенекеджийска работа, но и само след продължително шофиране – при преминаване през неравности с висока скорост и т.н.
Защо
Реглажът е важен за стабилността и поведението на автомобила на пътя – воланът да „тегли“ в някоя посока. Отклонения в реглажа могат да доведат до повреди в части по окачването. При недобър реглаж е възможно да има неравномерно износване на гумите.
Последното е най-честата причина да се прибегне към реглаж, но преди това проверете самите гуми. На първо място следва да са с еднакъв размер и шарка (за повечето автомобили) или поне две по две еднакви на предната и задната оси. Проверете и налягането – всички гуми трябва да са напомпани, колкото е предписано от автомобилния производител – тази информация най-често е изписана на гредите между вратите, лесно може да се намери и в специализирани онлайн портали.
Как
За определяне на правилния реглаж се използва специален 3D стенд, на който се измерват множество ъгли от геометрията на автомобила:
- сходимостта на гумите – положението им, погледнати отгоре, дали всички са насочени право напред за минимално износване
- наклонът на амортисьорите – влияе движението на автомобила направо и връщането на волана след завой
- наклонът на колелата – дали е вертикален за най-малко възможно износване на гумите
- отклонение в посоката на задните колета – дали посоката им съвпада с права линия на движение
- изместване на осите – дали едната гума е по-напред или по-назад от другата
След прецизното измерване на всички необходими стойности, се пристъпва към корекция на накрайниците до привеждане в съответните норми. Пътен тест показва дали са необходими допълнителни настройки спрямо волана.
Важно
Не всички отклонения в геометрията подлежат на реглаж, зависи от модела на автомобила и от причината за отклонението, която може и да е деформиран елемент по окачването. След всеки ремонт на ходовата част обаче е препоръчително да се премине през реглаж.
Често задавани въпроси – FAQ
Когато съм на магистралата и натисна цялата газ, изпушва черно отзад, защо?
Черен дим
Черният дим от изпускателната тръба се забелязва най-вече при дизеловите двигатели. Това показва проблем при системата за пречистване на газовете. Тук може да минете само със смяна на филтъра за твърди частици. Възможно е обаче да има проблем с изгарянето на горивото. Затова първо трябва да се провери въздушният филтър, а след това и изпускателният колектор. Може компресията в двигателя да не е достатъчна. Вероятно горивната помпа не работи както трябва и така освен всичко се повишава и разходът на гориво.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
При висока скорост волана вибрира, защо?
Всеки шофьор в даден момент е усещал вибрации във волана. Понякога след удар в неравност или дупка, друг път след дълъг период без да обърне внимание на гумите си. Следва един преглед на често срещаните причини и възможните последици, ако на вибрациите на волана не се обърне внимание.
Първият извод за вибрациите на волана е широко разпространен – има проблем с волана. Всъщност проблемите често са на други места, като например в гумите или шасито.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
Кога се сменя ангренажният ремък?
Кога
Ангренажният ремък е най-важният ремък в двигателя, който прехвърля въртеливото движение от коляновия вал до разпределителните валове. Правилното му зацепване и следенето на пробега са важни, защото ако се скъса, е много вероятно да предизвика основен ремонт на двигателя.
В миналото масовият препоръчителен интервал на смяна беше на всеки 60 000 км, но в днешно време производителите допускат 100 000 км или повече.
Симптоми
– загуба на мощност, повишен разход на гориво
– неправилна работа и вибрации на двигателя
– необичаен шум при работа
В повечето съвременни автомобили ремъкът е под защитен капак, но ако има видимост, сигурни признаци за необходима смяна са пукнатини, износени зъби, разтягане, омасляване.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
Как да изберем правилното масло за нашият автомобил?
Защо качеството на моторното масло е толкова важно? Маслото изпълнява редица функции, които осигуряват правилната работа на двигателната система. Качеството на маслото и смяната му в срок оказват влияние върху дълготрайността на работните елементи на двигателя и съпътстващото го оборудване (турбокомпресор, ангренажна верига). Моторното масло намалява триенето между работните елементи (преди всичко между буталата и цилиндрите), намалява съпротивлението, намалява разхода на гориво, редуцира шума на работещия двигател, уплътнява горивните камери, охлажда работните елементи и отвежда замърсяванията, които биват прихванати от масления филтър (той трябва да бъде подменян винаги заедно с маслото). Маслото трябва да бъде сменяно навреме, а освен това трябва да следим редовно за нивото му, което е от ключово значение за изправността и дълготрайността на двигателя.
Само маслото не е всичко. Задължително е работата на цялата смазочна система да бъде изправна.
От какво се състои моторното масло? По какво маслата се различават едни от други?
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!