Смяна на амортисьори, ремонт на въздушно окачване
Кога
Марката, моделът на амортисьора, пробегът и настилките, по които се шофира определят кога трябва да се смени, като в типичните български условия е средно на 4-5 години.
Когато амортисьорите се износят, те стават по-неефективни, като това се отнася не само до омекотяването, а и до сцеплението с пътя.
Признаците са:
– петна от масло
– по-дълъг спирачен път
– забиването на предницата при спиране
– поднасяне в завой
Задължително
Смяната на амортисьори задължително се прави по двойки предни или задни. Трябва да се има предвид, че някои амортисьори са специално проектирани само за едната страна.
Често задавани въпроси – FAQ
При висока скорост волана вибрира, защо?
Всеки шофьор в даден момент е усещал вибрации във волана. Понякога след удар в неравност или дупка, друг път след дълъг период без да обърне внимание на гумите си. Следва един преглед на често срещаните причини и възможните последици, ако на вибрациите на волана не се обърне внимание.
Първият извод за вибрациите на волана е широко разпространен – има проблем с волана. Всъщност проблемите често са на други места, като например в гумите или шасито.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
Кога се сменя ангренажният ремък?
Кога
Ангренажният ремък е най-важният ремък в двигателя, който прехвърля въртеливото движение от коляновия вал до разпределителните валове. Правилното му зацепване и следенето на пробега са важни, защото ако се скъса, е много вероятно да предизвика основен ремонт на двигателя.
В миналото масовият препоръчителен интервал на смяна беше на всеки 60 000 км, но в днешно време производителите допускат 100 000 км или повече.
Симптоми
– загуба на мощност, повишен разход на гориво
– неправилна работа и вибрации на двигателя
– необичаен шум при работа
В повечето съвременни автомобили ремъкът е под защитен капак, но ако има видимост, сигурни признаци за необходима смяна са пукнатини, износени зъби, разтягане, омасляване.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
Когато съм на магистралата и натисна цялата газ, изпушва черно отзад, защо?
Черен дим
Черният дим от изпускателната тръба се забелязва най-вече при дизеловите двигатели. Това показва проблем при системата за пречистване на газовете. Тук може да минете само със смяна на филтъра за твърди частици. Възможно е обаче да има проблем с изгарянето на горивото. Затова първо трябва да се провери въздушният филтър, а след това и изпускателният колектор. Може компресията в двигателя да не е достатъчна. Вероятно горивната помпа не работи както трябва и така освен всичко се повишава и разходът на гориво.
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!
Как да изберем правилното масло за нашият автомобил?
Защо качеството на моторното масло е толкова важно? Маслото изпълнява редица функции, които осигуряват правилната работа на двигателната система. Качеството на маслото и смяната му в срок оказват влияние върху дълготрайността на работните елементи на двигателя и съпътстващото го оборудване (турбокомпресор, ангренажна верига). Моторното масло намалява триенето между работните елементи (преди всичко между буталата и цилиндрите), намалява съпротивлението, намалява разхода на гориво, редуцира шума на работещия двигател, уплътнява горивните камери, охлажда работните елементи и отвежда замърсяванията, които биват прихванати от масления филтър (той трябва да бъде подменян винаги заедно с маслото). Маслото трябва да бъде сменяно навреме, а освен това трябва да следим редовно за нивото му, което е от ключово значение за изправността и дълготрайността на двигателя.
Само маслото не е всичко. Задължително е работата на цялата смазочна система да бъде изправна.
От какво се състои моторното масло? По какво маслата се различават едни от други?
На тези и още въпроси можем да ви отговорим ако ни потърсите ТУК!